Četiri jahača apokalipse

феб 19, 2020 | Ljubav i seks | 0 Komentara

Četiri negativne interakcije koje sa velikom verovatnoćom predviđaju kraj braka ili veze, posebno udruženo, su kriticizam, odbrambenost, prezir i podizanje zida.

Bob i Marlin Nojfeld su u svom savetodavnom radu sa parovima uočili jednu vrstu posebne dinamike u koju par ulazi kada nastane problem, a koji se odvija po principu pritisak (jedne strane) – povlačenje (druge strane). Znači, što se više jedna strana trudi da se približi, to se više druga strana povlači, i obrnuto, što se jedna strana više udaljava, druga teži većem približavanju. Kriticizam i odbrambenost se koriste za pritisak na drugu stranu, a prezir i podizanje zida za povlačenje. Ono što zapravo govorimo kada vršimo pritisak kroz kriticizam i odbrambenost je: „Primeti me. Budi sa mnom. Obrati pažnju na mene. Potreban si mi.“ Ono što govorimo kroz povlačenje, čak i na tako ekstremne načine kao što su prezir i podizanje zida je: “Ne želim da me povređuješ. Ostavi me na miru. Pokušavam da držim stvari pod kontrolom.“

Četiri jahača apokalipse su:

1. Kriticizam: napad na ličnost druge osobe, često sa ciljem dokazivanja ko je u pravu, a ko ne.

  • Generalizacije: „Ti uvek…“, „Ti nikad…“, „Ti si tip ljudi…“
  • „Zašto si tako…“

2. Prezir: napad na samu srž drugog ljudskog bića sa namerom da povredi ili izvrši psihološko nasilje. Malignost prezira je što komunicira gađenje prema drugoj strani.

  • Vređanje i etiketiranje: „kučko, stoko, đubre, debela svinjo, gade, lenčugo…“
  • Neprijateljski humor, sarkazam i ruganje
  • Govor tela i ton glasa: kolutanje očima, podrugivanje, podizanje gornje usne

3. Odbrambenost: doživljaj sebe kao žrtve.

  • Pravdanje (npr. spoljašnje okolnosti su uticale na to da se ponašate na određeni način…): „Nisam kriv…“, „Nije moja greška…“, „Nisam…“
  • Uzvraćanje zamerke: dočekivanje partnerove zamerke ili kriticizma sopstvenom zamerkom na njegov račun, uz ignorisanje prethodno izrečenog
  • Neslaganje i uzvraćanje zamerke: „Nije tačno, ti si ta koja uvek…“
  • Da, ali: početno slaganje koje prati neslaganje. „Da, ali ti si prva…“
  • Ponavljanje sopstvenih iskaza bez obraćanja pažnje na to šta druga strana govori
  • Žaljenje: „To nije fer.“

4. Podizanje zida je vid povlačenja iz odnosa sa ciljem izbegavanja konflikta. Nekada partneri imaju utisak da se ponašaju neutralno, ali podizanje zida govori o neodobravanju, ledenoj distanci, odvajanju, isključivanju i samozadovoljstvu („U pravu sam.“).

  • Ledena tišina
  • Jednosložno odgovaranje na pitanja (Da, ne)
  • Menjanje teme
  • Izlazak iz situacije (odlazak u drugu prostoriju, van kuće…)
  • Ignorisanje

Šta možete da preduzmete ako primetite kod sebe neki od ova četiri znaka lošeg braka:

  1. Naučite da upućujete konkretne zamerke i zahteve (kada se desi X, ja osećam Y, a želim Z).
  2. Naučite da savesno komunicirate i govorite samo stvari koje su nedvosmisleno tačne.
  3. Naučite da aktivno slušate. Slušajte sa ciljem da razumete način razmišljanja vašeg partnera, njegovih emocija i onoga što želi od vas.
  4. Validirajte osećanja svog partnera (neka vaš partner zna da vam je stalo do onoga što vam saopštava, da razumete njegova osećanja, njegove potrebe i želje; gledajte na situaciju njegovim očima).
  5. Hvalite partnera (pet pozitivnih interakcija je neophodno da kompenzuje jednu negativnu!).
  6. Preuzmite odgovornost („Šta mogu da naučim iz ovoga?“, „Šta ja mogu da uradim u vezi sa ovim?“).
  7. Menjajte svoj način razmišljanja (hvatajte svoj način razmišljanja kada ste previše kritični, puni prezira ili odbrambeni i menjajte za zdravije obrasce razmišljanja koji će deeskalirati konflikt).
  8. Vežbajte da se ne branite (partnerovi iskazi su samo njegove trenutne misli, ne razvijajte priču oko toga).

Povezani članci

Potrebe u partnerskom odnosu

Potrebe u partnerskom odnosu

Po definiciji, dobra veza je ona u kojoj postoji više trenutaka sreće i zadovoljstva od patnje i nezadovoljstva (Marić, 2012). Da bi par uopšte mogao da oseća sreću i zadovoljstvo u vezi neophodno je da budu zadovoljene sržne emocionalne potrebe kod oba partnera....

Puna svesnost u partnerskom odnosu

Puna svesnost u partnerskom odnosu

Za većinu ljudi život je pokretna traka prepuna izvora stresa. Postoje dani kada se jednostavno osećate loše, a često ne možete da identifikujete zašto.  Ili je uzrok vrlo duboko u slojevima vašeg uma da je teško do njega doći. Ili ste uzrok s razlogom zatrpali...

Muškarci kao žrtve zlostavljanja u vezi ili braku

Muškarci kao žrtve zlostavljanja u vezi ili braku

Na mnogo načina, muškarci su nevidljive žrtve zlostavljanja u vezi ili porodičnog nasilja. Kada razmišljamo o zlostavljanju ili nasilju, po automatizmu imamo ideju o ženi žrtvi i muškarcu zlostavljaču. Retko zamišljamo mušku žrtvu, ako je uopšte ikada i zamislimo. Čak...

0 коментара

Prosledi komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *